Gând în gând la aceeasi lucrare

Biserica ”SPERANȚA” din Viișoara, o biserică care are printre alte lucruri bune, o adunare a tinerilor, aproximativ 15 tineri, cu vârsta cuprinsă între 15-30 de ani. Noi, ca tineri avem nevoie să stăm în părtășie unii cu alții. De multe ori am vrea să vizităm și alte biserici, poate de oraș, poate altele de pe sate, sau să facem ieșiri în afara bisericii, timp în care să stăm împreună și să ne cunoaștem mai bine, iar pentru asta avem nevoie de un mijloc de transport.

Microbuzul nostru este stricat de aproximativ 2 luni, timp în care ne-am rugat, am postit și până acum s-au strâns 500 de lei (125$) din cei 4000 de lei(1000$) de care avem nevoie. Banii au fost strânși de la unii tineri care muncesc, cei mai mulți fiind încă la școală. Cu microbuzul am reușit să ajungem la serile de rugăciune ale tuturor bisericilor din zona Medgidiei, care se desfășoară o dată pe lună, sau seri de tineret zonale. Prin ele tinerii au crescut și au legat relații cu alți tineri, cunoscându-L astfel pe Dumnezeu, dar și ieșiri cu copii la pădure sau la plajă și in parcuri. Doi ani la rând am fost într-o tabără de ”supraviețuire”: fără telefon, mâncare care trebuia câștigată, teme biblice și multe sacrificii timp de o săptămână.  Din nou microbuzul ne-a fost de mare folos ca transport dar și de casă pe roți pentru o tânără și 2 copii. Tabăra de iarnă am pierdut-o pentru că microbuzul s-a stricat chiar cu două săptămâni înainte de plecare. Microbuzul acesta ne ajută mult în lucrare, avem nevoie de el.

REPARAȚIA MICROBUZULUI: defecte: cutie de viteze, bujii, electromotor bucșăraia pe față și pe spate.

Mai jos am pus câteva poze cu microbuzul folosit în lucrare:

În speranța că Dumnezeu vă pune pe inimă să fiți parteneri cu noi în aceasta lucrare, vă mulțumim!

Dumnezeu să vă binecuvinteze!

Dacă Domnul vă pune pe inimă să susțineți această lucrare, puteți folosi conturile de mai jos:

Cont bancar deschis la Banca Raiffeisen

Elena Arete