Scrisoare de informare-decembrie 2017/ianuarie 2018 Familia Arete

“Nu vă mai gândiți la ce a fost mai înainte și nu vă mai uitați la cele vechi. Iată, voi face ceva nou și-i gata să se întâmple: să nu-l cunoașteți voi oare? Voi face un drum prin pustiu și râuri, în locuri secetoase.” Isaia 43:18-19

Domnul sa vă binecuvinteze! Mulțumim Domnului că am pășit în anul acesta sănătoși și împreună! Noaptea dintre ani am petrecut-o cu tinerii și ne-am bucurat de un timp frumos cu jocuri, vizita vecinilor și am folosit masa de tenis până am obosit.  Tinerii și-au propus noi obiective pentru anul acesta și ne rugăm pentru îndeplinirea lor. Obiectivul major a fost ca să ne apropiem mai mult de Domnul dezvoltând o relație cu El și noi între noi. Biserica, de asemenea, și-a propus să se roage pentru cei care sunt membrii și nu mai frecventează biserica, să îi recâștigăm prin dragostea lui Hristos. Pentru cei care iubesc Casa Domnului, ne rugăm ca Domnul să îi țină tari, să fie îmbărbătați și să îi îmbărbăteze și ei pe ceilalți. Ne dorim să continuăm lucrarea cu copiii și anul acesta să ne implicăm mult mai profund în viețile lor. Din luna Martie, împreună cu fetele de la CRST ne-am propus să facem două grupe de copii, ca să ne putem ocupa mai îndeaproape de ei. Continuăm lista cu tinerii noștrii, ne dorim ca anul acesta să mai avem un botez ( sau mai multe). Avem deja un candidat, o adolescentă de 14 ani, dar suntem încă în perioada de învățare și aprofundare a Cuvântului lui Dumnezeu. Se vede dorință și dedicare din partea ei. Domnul să o întărească!

Luna decembrie a fost una foarte încărcată, copiii au fost cei mai ”solicitați”, pregătind serbarea pentru ei. Anul acesta am pregătit împreună cu ei decorațiunile pentru amenajarea bisericii și au fost foarte încântați de lucrul mâinilor lor. Am realizat un tablou cu pozele lor, pe care l-am pus la intrarea în biserică. Erau foarte încântați când se vedeau în poze și se simțeau importanți. Mulțumim Tania Ionașcu pentru toata truda ta!

Tinerii au mers cu colindul. Ca în fiecare an ușile ne-au fost deschise și oamenii au fost foarte primitori. Ne-am bucurat că le-am putut spune prin colinde adevărata semnificație a sarbătorii.

Nici anul acesta nu am reușit să mergem cu tinerii la munte. Motivul a fost lipsa finanțelor, iar marea problemă a fost faptul că microuzul nostru s-a stricat. S-a stricat electromotorul, bucșăraia ar trebui schimbată pentru că se dezechilibrează în mers, cutia de viteze are și ea probleme. Pe calea aceasta vrem să vă rugați împreună cu noi ca să avem banii necesari penrtu reparația lui. E nevoie de el pentru biserică și mai ales pentru tineri.  Mulțimim celor care au dat bani penru tabără, s-au strâns 200 lei, și ei vor fi redirecționați în altă parte, însă tot pentru lucrarea cu tinerii.

Vești despre casă!

Am reușit să ajungem cu renovarea până la parchet. Baia este gata în proporție de 80% , însă mai sunt micile retușuri care  trebuiesc făcute. Luna viitoare vă vom trimite mai multe detalii despre casă, însoțite de poze.

Anul acesta vrem să lăsăm în urmă trecutul bisericii. Să ne bazăm pe Domnul că va aduce ploaie de binecuvântari în acest pământ secetos. Ne încredem în El că poate să facă minuni!

”Când munții nu-i muți Doamne

Aș vrea să-i pot urca
Când nu desparți Tu marea

Vreau să pășesc pe ea
Când nu îmi dai răspunsuri
Deși plâng și suspin
Eu mă încred, mă încred doar în Tine deplin.”

Mă încred în Tine – Sanctus Pro Deo

Vechea noastra casa pe 4 roti

Copii carea au participat la serbare și au primit cadouri de Craciun!

Echipa de tineri care au mers în evanghelizare cu colindul!

Motive de mulțumire!

Mulțumim fraților din Anglia pentru cadourile trimise! Domnul să vă răsplătească și să vă binecuvinteze!

Mulțumim celor care ne-au purtat în rugăciune și care ne poartă!

Motive de rugăciune!

Vrem putere pentru a avea continuitate în lucrare! Ce începem să ducem la bun sfârșit!

Sa fim o biserică care să lucreze pentru Domnul!

Domnul sa ne ajute să putem repara microbuzul.

Ne rugăm ca anul acesta, ca biserică, să ne mobilizăm și să acoperim nevoile oamenilor săraci din biserica noastră și din Viișoara. Domnul Isus pe langă hrana spirituală oferea și hrana fizică.