Familia Arete – Iulie 2018 ”Ca si albinele”

Urmăriți binele cetății în care v-am dus în robie și rugați-vă pentru ea, pentru că fericirea voastră atârnă de fericirea ei.

IEREMIA:29:7

1-31 Iulie 2018

Luna iulie, luna veștilor noi, despre copii, tineri, și nu în ultimul rând cei mai bătrâni.

1: Lecțiile cu copii, merg foarte bine, suntem deja la lecția 10 și Domnul folosește acum o nouă tânără în slujirea lor. Ea, a fost o săptămână la o școală biblică pentru un singur curs și acolo Dumnezeu i-a pus pe inimă să ajute biserica prin slujire practică în orice fel, ea se ocupă și de curățenie la biserică  cu alți tineri.

In una din întâlnirile acestea, am avut un concurs de jocuri în care am oferit ca premii o chitară de jucărie, și alte jucării. Copiii sunt atrași de premii, sunt împinși să joace orice joc, să cânte orice cântare și sunt și foarte ascultători, așa că ne vom folosi de această unealtă.

Slavă Domnului că  nu ducem lipsă de materiale pentru copii:acoarele, culori, carioci, creioane, caiete, lipici, hârtie colorată și creponată, etc., și nu vrem să omitem că toate acestea au venit de la o biserică din ANGLIA, reprezentată pentru noi prin fratele Robert Crețu.

2: Tinerii care frecventau biserica noastră sunt plecați pe sezonul verii la muncă, asta ne-a cam durut dar nu am avut cum să îi oprim. Pentru două întâlniri biserica noastră a dus lipsă de tineri, dar acum Domnul a lucrat la inima altor tineri noi, în număr de 6.

Ne pierdusem nădejdea, credeam că biserica va fi pustie, dar Domnul face lucruri noi, suntem mulțumitori pentru lucrul acesta și vrem să ne implicăm mai mult în viața lor.

Activitățile pe care le facem acum ne unesc foarte mult, ne întâlnim la colț de stradă și fiecare aduce ceva de mâncare și stăm împreună și chiar gătim acolo, fotbal și alte jocuri. La ultima întâlnire de tineret am fost 18 tineri și simțim că Domnul va face ceva mai mult.

3: În luna aceasta un frate din biserica noastră era foarte bolnav și am organizat pentru el o întâlnire specială în care să ne închinăm și să cinăm cu Domnul, asta fiind ultima dorință a fratelui fiindu-i frică că va muri fără să se împărtăâească cu trupul ți sângele Domnului, dar slavă Domnului că nu a murit.

O altă veste bună este că echipa de conducere a bisericii se încheagă din ce în ce mai bine, astfel am învățat să lucrăm împreună pentru fericirea comunității noastre ca și noi să fim fericiți! Asta am învățat în această lună de la albine!

Tot în luna aceasta am avut niște musafiri din Tacoma care au slujit împreună cu noi în cântare, rugăciune și ajutorare cu alimente, asta fiind un foarte bun ajutor pentru familiile sărace.

Motive de rugăciune:

• Domnul să lucreze în dreptul copiilor și să îi crească drepți și                                        curați.
  • Domnul să scoată și alți tineri la mântuire
  • Finanțe pentru un teren de fotbal, la noi în sat nu avem deocamdată unul, cel ce era la scoală este încă în lucru de ceva timp, iar tinerii merg într-o altă localitate să joace fotbal, iar dacă am avea și un astfel de teren, noi am petrece mai mult timp cu ei, și ne-am cunoște mai bine. Nevoia unui teren simplu de fotbal ar fi de 2000 Euro.
  • O bicicletă pentru cel care va ieși pe primul loc la lecțiile biblice.

Frații și surorile din Viișoara, România vă transmit sănătate pentru susținerea acordată în orice formă!